Mesafeli Satış Sözleşmesi

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

 

1. SÖZLEŞMENİN TARAFLARI

1.1. SATICI: Unvanı: Yedi Kolaj Matbaa Reklam ve Organizasyon Sanayi Ticaret Limited Şirketi

Adres: Telsizler Mah. Talatpaşa Cad. Peker İş Merkezi No: 130 İç Kapı No: 409 Kâğıthane / İstanbul

İnternet sitesi: www.enhizlibaski.com 

E-posta: [email protected] 

Tel No: 0 541 218 45 31

Ticaret Sicil No: 407892

1.2. ALICI: Adı Soyadı:

Telefon: 

Adresi: 

E-posta:

IP Adresi: 

 

2. SİPARİŞ KONUSU ÜRÜNLER

 

3. SÖZLEŞMENİN KONUSU

 

3.1. İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde Tüketicinin Satış yapan firmaya ait www.enhizlibaski.com adlı internet sitesinden, internet üzerinden sipariş vererek satın almış olduğu, site üzerinde yazılı olarak belirtilmiş nitelikleri olan, satış fiyatı belirtilmiş ürünün satış ve teslim işlemine yönelik iki tarafın hak ve yükümlülüklerini konu almaktadır.  

 

3.2. İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde ki hükümlere göre, alıcı ve satıcı 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilenler doğrultusunda tacir oldukları için, alıcı ve satıcı tacir olmasa dahi Sözleşme konusu ‘ticari iş’ olarak ele alındığından 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nda ki Genel Hükümlere tabi tutulmaktadır. Sözleşme konusu ile ilgili 6502 sayılı kanun doğrultusunda Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ikincil mevzuat uygulanmamaktadır. Buna göre, alıcılar açısından Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerinde ‘tüketici’ tanımı yer almadığından, alıcılar yönetmeliğe göre tüketicilere tanınan cayma hakkı başta olacak şekilde diğer hak ve yetkilerden yararlanma hakkı bulunmamaktadır.

 

3.3. Alıcılar, yukarıda yer alan satış doğrultusunda ürün bilgileri, ürün adedi, ürünün satış fiyatı, ödeme şekli, ürün teslimatı ve satışı ilgilendiren benzer konuları içeren bütün bilgiler ile iptal etme ve iade koşulları hakkında bilgilendirildiğini, ürün ile ilgili bütün bilgileri elektronik ortamda kendi özgür iradesi ile doğruladığını ve sonucunda ürün siparişi vererek satış işleminin tamamlandığını kabul etmektedir. 

 

3.4. Satıcı firmanın internet adresinde ki ödeme bölümünde bulunan alıcıya yönelik hazırlanmış ön bilgilendirme formu ve proforma fatura, Gizlilik Bildirimi, Kullanım Koşulları İşbu sözleşmesinde yer alan ekler ve önemli parçalardır. 

 

4. TARAFLARIN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

 

4.1. Satıcı taraf, ürün ödemesi karşı taraftan tam olarak yapıldığı takdirde site üzerinden gönderilmiş olan tasarım dosyaları bütün ürün açıklamalarında yer alan baskı alternatiflerindeki fire oranları belirtilen teslim tarihi içerisinde basılarak eksiksiz bir şekilde göndermesi gerekmektedir. 

 

4.2. Alıcı taraf, sipariş vereceği internet sitesine üye olma ve sipariş verme aşamasında isim, soy isim, adres, telefon, e-posta, fatura bilgileri ve şirket unvanı gibi satıcı tarafından istenilen bütün bilgiler eksiksiz, doğru, güncel ve hukuka uygun olacak şekilde bildirmek gerekmektedir. 

 

5. SİPARİŞLERE YÖNELİK HÜKÜMLER

 

5.1. İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde yer alan taraflar alıcı ve satıcıdan oluşmaktadır. Buna bağlı olarak İşbu Sözleşmenin uygulanmasına dair bütün sorumluluk ve yükümlülükler Sözleşme’ de yer alan taraflara aittir. 

 

5.2. Alıcı taraf, www.enhizlibaski.com sitesinde ki ürünlerden sipariş verebilmek için öncelikle site üzerinde istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmek gerekmektedir.  Eğer alıcı, siteye üye olmadan sipariş veriyorsa, sözleşmede yer alan Alıcı Kullanım Koşulları, Gizlilik Politikası ve sözleşmede yer alan diğer belgelerin onaylamasını yaparak sipariş sonucunda siteye üyeliğini gerçekleştirmektedir. Alıcı, site üzerinde ki üyeliğini istediği zaman hiçbir gerekçe belirtmeden sonlandırabilme yetkisine/hakkına sahiptir. 

 

5.3. Alıcı, sitede yer alan baskılı ürünler arasından siparişini vermek istediği ürün için; basılı materyalin rengi, ebadı, cinsi, adedi gibi belirleyici özelliklerini işaretleyip yapmış olduğu tasarımı internet sitesine yükleyerek siparişini tamamlayabilir. 

 

5.4. Alıcı, sipariş vermiş olduğu ürünlere yönelik hazır ya da kuruma özel ya da kişiye özel olarak verilen sipariş olup olmamasına yönelik iade etme koşullarının değişiklik göstereceğini ilk başta kabul etmiş olur. 

 

5.5. Alıcı, siteden verecek olduğu siparişi tamamladıktan sonra elinde ki tasarım dosyalarını, ürünü sepete gönderdikten sonra PSD, PDF, EPS, INDD, AI, SVG formatlarından birini kullanarak siteye yükleme yapabilir. Gönderilen tasarımın baskı ve seçilen siparişe uygun olup olmadığı kontrol edildikten sonra, Alıcı’ya elektronik iletişim yolu kullanılarak talep edilen siparişin tasarımının baskı açısından uygunluğu noktasında onay alınacaktır. Onay işlemi sipariş sırasında alıcının girmiş olduğu e-posta yolu ile ya da internet sitesinde yer alan onay butonu kullanılarak onay alımı gerçekleştirilmektedir ve talep edilen sipariş baskıya alınır.

 

5.6. Alıcı tarafından satın alma işleminin tamamlanmasından sonra ki 7 gün içerisinde tasarıma dair kesim payı, çözünürlük, yerleşim gibi konularda baskı açısından uygunluğu kontrol edilerek gereken yerlerde gereken konularda düzenlemeler yapılır. Tasarımın baskıya hazır son hali ve sipariş açısından uygunluğu alıcıya e-posta aracılığıyla iletilir.

 

5.7. Alıcı 7 gün içinde satıcı tarafından gönderilen tasarımın baskıya uygun son halini onaylaması gerekmektedir. Eğer alıcı tarafından belirtilen süre zarfında tasarımın onaylaması yapılmazsa, alıcı tarafından ilk süreçte oluşturulan tasarım baskıya alınır ve teslim edilir. İnternet sitesinde alıcıya sunulan ürünlerin tasarımı ve niteliğine bağlı olarak ürünün baskı işleminin tamamlanabilmesi için satıcı tarafından sunulan alternatifleri okuyarak gerekli durumlarda alıcıya teklif edilen alternatifler arasında tercih yapması gerekir. Alıcı, internet sitesinde ki ürünü seçerken belirttiği ve seçmiş olduğu alternatiflerin hatalı olmasına bağlı olarak kendi talebine yönelik hazırlanarak baskıya alınmasından alıcı sorumlu olmaktadır. 

 

5.8. Alıcı internet sitesinde ki ürünü bütün özellikleriyle seçtikten ve tercihlerini tamamladıktan sonra ödemeyi yaparak satın alma işlemini tamamlar. 

 

5.9. Alıcı tasarımı onayladıktan sonra sipariş vermiş olduğu ürünler 30 gün içerisinde baskısı yapılmış olarak adrese teslim edilmektedir. 

 

6. İPTAL VE İADE KOŞULLARI

6.1. İşbu Sözleşmede yer alan kurala göre Alıcı’nın özel istek ve talebine tasarımı yapılmış ve alıcı tarafından onaylanmış ürünün basıma girdikten sonra alıcı tarafından ürün iptali ve iadesi gerçekleştirilemez. 

 

6.2. Alıcı, ürün siparişinin ve tasarımın onaylamasını yapmadan, ürünler baskı aşamasına gönderilmeden siparişten vazgeçebilir. Alıcı, sipariş iptali bilgisini e-posta üzerinden satıcıyı bilgilendirebilir. Bu duruma bağlı olarak satıcı, ürün bedelini on iş günü içerisinde alıcıya iade eder. 

 

6.3. Sipariş edilen ürünlerin baskı aşamasına geçmeden önce iptal edilmesi durumunda sipariş verilen ürünler ile ilgili baskı aşamasına kadar yapılan işlem ücretleri yatırılan tutar üzerinden kesilerek kalan tutar 10 iş günü içerisinde alıcıya iade edilmektedir. 

 

7. ÜRÜNLERİN TESLİMİ VE TESLİM ŞEKLİ

 

7.1. Sipariş edilen ürünler, Alıcı tarafından güncellenmediği ya da yeni adres eklemesi yapılmadığı takdirde alıcının sipariş verme aşamasında girmiş olduğu adrese teslim edilmektedir. Alıcı, Teslimat bilgileri ve Alıcı konusunda sipariş aşamasında teslimat bilgilerine dair vermiş olduğu bilgilerin güncel ve doğru olması halinde, vermiş olduğu siparişin belirlemiş olduğu alıcılar tarafından sadece kimlik kontrolü karşılığında teslim alınabileceğini kabul etmiş olur.

 

7.2. Sözleşmedeki kurala göre ürün teslimatındaki masraflar alıcıya aittir. Satıcı, internet sitesinde belirlemiş olduğu tutarın üzerinde alışveriş yapanların kargo masraflarını karşılayacağını ya da kampanya yaparak ücretsiz teslimat gerçekleştireceğini belirtmişse teslimat Satıcıya ait olur. 

 

7.3. Ürün teslimatı; hazırda ki ürünlerin stokta olmasına bağlı, baskılı ürünlerde ise üretim süresine bağlı olacak şekilde ve sipariş edilen ürünün bedeli Satıcının hesabına gönderilmesinden 30 gün içerisinde teslimatı gerçekleştirilmektedir.

 

7.4. Ürün siparişi, alıcı tarafından yapılan ödeme bilgisine yönelik onay alındıktan sonra ve alıcının tasarımını siteye yüklemesinden sonra baskıya uygun olup olmadığına dair elektronik ortamda onay alınmasının ardından sipariş işleme alınır.

 

7.5. Resmî tatil günleri, cumartesi ve pazar günlerinde verilen ürün siparişi, ödeme onayının alındığı ilk gün işleme alınır.

 

8. AYIBA KARŞI SATICININ SORUMLULUĞU

 

8.1. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre alıcı, vermiş olduğu ürünün siparişini ürünü teslim alırken ayıp kontrolü yapması gerekmektedir.

 

8.2. Alıcı, teslim almış olduğu ürünlerde fark edilebilen bir ayıp ile karşılaşması durumunda 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 23/c maddesine göre, bu durumu 3(üç) gün içerisinde bildirmesi gerekir. Eğer alıcı 3(üç) gün içerisinde satıcı ile bu durum ile ilgili iletişime geçmezse 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 223.maddesine göre teslim almış olduğu ürünü ayıplı olarak kabul etmiş sayılır.

 

8.3. Alıcı’ya teslim edilen ürün siparişinde belirgin olmayan, göze batmayan gizli ayıplara yönelik yapılacak kontroller teslim tarihinden 8(sekiz) gün içinde teslim alınan ürün siparişinde herhangi bir ayıp tespit edilmesi durumunda hemen Satıcıya bildirebilir. Eğer belirtilen süreçte alıcı teslim alınan ürünün ayıplı olduğunu bildirmezse 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 223. maddesine bağlı olarak teslim almış olduğu ürünü ayıplı olarak kabul etmiş sayılır.

 

8.4. Alıcı, teslim almış olduğu ürüne dair ayıp ihbarı ve internet sitesi üzerinden iade talebi oluşturabilir. Aynı zamanda teslim almış olduğu ürünü eksiksiz bir şekilde satıcıya geri göndermesi gerekmektedir. Alıcının teslim almış olduğu ürünü satıcıya iadesini gerçekleştirebilmesi için ürünün gönderilen orijinal ambalajında saklanması ve bütün ambalaj malzemeleri eksiksiz olacak şekilde, herhangi bir fiziksel zarar vermeden geri iadesi gerçekleştirilmelidir. Ürün iadesinin yanı sıra gönderilen fatura ve irsaliyenin asıl ve kopyaları ürün içerisinde gönderilmesi gerekir. 

 

8.5. Ürün teslimatını yapan kargo görevlisine bağlı ortaya çıkan hasar dışında, ürünün paketi henüz açılmadan fark edeceğiniz ıslaklık, eziklik ya da hasar durumlarında alıcı, kargo görevlisinden tutanak tutmasını talep etmesi gerekir.

 

8.6. Satıcı, olması gereken şekilde yapılan ayıp ihbarı ve ürün teslimatı sonrası gereken kontrolleri sağlayarak alıcı iade talebinde haklıysa ve ortada ürün hasarı varsa ayıplı ürünün değişimini yaparak ya da ürünü tekrar baskıya sokarak bu süreç içerisindeki bütün masrafları karşılayarak durumu telafi eder. Alıcının talebine bağlı olarak para iadesi isteyebilir. Bu durumda 10 iş günü içerisinde para iadesi yapılır. 

 

8.7. Alıcı tarafından iadesi gerçekleştirilen ayıplı ürünün yeniden baskı işleminin gerçekleştirilememesi, stoklarda bulunamaması, baskı materyalinin olmaması ya da buna benzer durumlar ile karşılaşılmasına bağlı olarak ayıpsız ürün değiştirilemiyorsa satıcı alıcı tarafından yatırılan ürün bedelini herhangi bir masraf kesintisi yapmadan ya da faiz vermeden aynı şekilde geri vereceğini belirtmektedir.

 

8.8. Ürün iadesine yönelik 213 sayılı Vergi Usül Kanunu ve buna bağlı mevzuat hükümlerinin saklı olmasından dolayı taraflar belirtilen hükümlere riayet edeceklerdir. 

 

9. FİYATLARA İLİŞKİN HÜKÜMLER

 

9.1. Alıcı internet sitesinden ürün siparişi verirken sipariş ettiği ürünün fiyatı sitede ya da alıcıya iletilen faturada belirtilmektedir. Ayrı olarak belirtilmediği taktirde fiyatlar KDV içermemektedir. 

 

9.2. Alıcı, ürün siparişi verirken ödemeyi kredi kartı kullanarak ve taksit talep etmesi doğrultusunda İnternet sitesinin sunmuş olduğu ve alıcının belirlemiş olduğu taksitler geçerli olmaktadır. Taksitlendirme işlemlerine dair kart sahibi banka ile alıcı arasında yürürlükte olan sözleşmede ki hükümlülükler geçerli olmaktadır. Kredi kartı ödeme tarihi alıcı ve banka arasında ki sözleşmede yer alan hükümler doğrultusunda belirlendiğinden dolayı satıcının bu konu ile alakası bulunmamaktadır. 

 

10. SATICI’NIN BEYANLARI VE SORUMSUZ OLDUĞU HALLER

 

10.1. Satıcı, internet sitesi üzerinde ki ürünlerin fiyatları, materyal ve renk çeşitleri, yapmış olduğu promosyon ve kampanyalara yönelik herhangi bir bilgilendirme yapma gereği duymadan istediği zaman, istediği konularda değişiklik yapma hakkını ve belirtmiş olduğu bütün hususlara yönelik silme, iptal etme, kullanıma kapatma hakkını saklı tutmaktadır. Buna bağlı olarak alıcı, satıcı tarafından yapılan bu değişikliklere yönelik durum her ne olursa olsun uğrayacağı zararlardan dolayı tazminat hakkı talep edemeyeceğini ilk aşamada kabul etmektedir. 

 

10.2. Sipariş aşamasında alıcı tarafından satıcıya gönderilen tasarımda var olan imla/yazım hataları, renk hataları, ölçü, tipografi hataları, yanlış yerleştirme, yanlış baskı materyali tercih etme, uygun olmayan çözünürlük gibi hatalara bağlı ortaya çıkacak sorunlardan satıcı sorumlu olmamaktadır. 

 

10.3. Satıcı, baskıya gönderilecek ürünlerde baskıya hazırlanan içeriğin ahlak, hukuk ve genel mevzuata uygun olup olmamasını kontrol etme ile yükümlü değildir. Aynı zamanda baskı için uygun görmediği içerikleri kabul etmeyerek sipariş iptalini gerçekleştirme hakkı vardır.

 

10.4. Sipariş aşamasında bilgisayar ekranında görülen tasarımda ki renkler ya da renk kartelalarından baktığınız renkler, basılan ürünlerde ki renklerle tıpa tıp aynı olmamasından, tasarım dosyasında yer alan renkler ile basılan üründe ki renkler arasında ton farkı oluşmasından satıcı sorumlu değildir. 

 

10.5. Satıcı, alıcının baskılı ürünlerin bazılarının dış mekân kullanımı için uygun olmadığını, rutubete ve güneşe maruz bırakılmaması gerektiğini, baskılı ürünlerden bazılarının daha uygun koşullarda saklanması gerektiğine dair bilgileri bildiğini kabul etmektedir. 

 

10.6. İşbu Sözleşmeye bağlı olarak, satıcı göndermiş olduğu ayıplı ürünün eksik ifası halinde alıcı, ürünü alması halinde herhangi bir zarar ya da kar kaybına bağlı tarafınca zarar miktarını istemeyeceğini kabul etmektedir. Buna bağlı olarak satıcının İşbu Sözleşmesi’nde ki hükümler doğrultusunda ortaya çıkacak zararı sipariş tutarı kadar olur. 

 

10.7. Satıcı, sözleşme ihlali, ihmal, haksız söz söyleme ve buna benzer sebepler doğrultusunda; kesinti, ihmal, hata, silinme, kayıp, iletişim gecikmesi, hırsızlık, izinsiz olarak kayıtlara bakma, bilgisayar virüsü, kayıtların kullanılması ya da değiştirilmesine yönelik hiçbir sorumluluğu almaz.

 

11.MÜCBİR SEBEPLER

 

11.1. İşbu Sözleşmenin imzalandığı tarihte gelişmeyen ya da Satıcı kontrolü dışında ortaya çıkan mücbir sebepler (terör, savaş, bütün doğal afetler, ayaklanma, grev, lokavt, el koyma, mevzuat hükümlerinde değişiklik yapılması, sürekli ya da yaygın olarak elektrik ve internet kesintilerinin yaşanması, iletişim ve üretim alanlarında önemli ölçüde arıza oluşması) olarak kabul edilmektedir. 

 

11.2. Satıcı, mücbir sebeplerin açığa çıkması halinde İşbu Sözleşme ile üstlenmiş olduğu sorumlulukları tek taraflı karşılamaktansa alıcı tarafından yapılan ödemeyi geri iade ederek tazminat ödemeden açığa çıkabilir.

 

11.3. Mücbir sebep 45 günden fazla sürerse alıcı, İşbu Sözleşmeyi feshederek yapılan ödemeyi geri talep etme hakkına sahiptir.

 

12. DAMGA VERGİSİ

 

12.1. İşbu Sözleşmesi, 29.09.2016 tarihli ve 29842 sayılı Resmî Gazete’ de yayınlanmış olan Damga Vergisi Kanunu Tebliği’nin 6/4 maddesi doğrultusunda damga vergisine tabi tutulmamaktadır.

 

13. UYGULANACAK HUKUK VE YETKİLİ YARGI YERİ

 

13.1. Alıcı ve satıcı arasında oluşabilecek her türlü anlaşmazlıkta Satıcının kayıt ve belgeleri, bilgisayarı, e-posta yazışmaları, mikrofilmler, ticari defterler, faks kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 193.’ e göre delil hükümlülüğü arz ettiğini alıcı kabul etmektedir.

 

13.2. Alıcının siparişe yönelik ödeme yapmasından önce alıcı ve satıcı tarafından İşbu sözleşme elektronik ortamda düzenlenerek onaylaması yapılmıştır. Buna bağlı olarak alıcı ve satıcı arasında İşbu Sözleşme yazılı sözleşme olarak kullanılır ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre elektronik belge hükmünü taşımaktadır. 

 

13.3. İşbu Sözleşme ’ye bağlı olarak açığa çıkan bütün anlaşmazlık ve sorunların çözümünde İstanbul Avrupa Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetki sahibi olup konuya dair görevli olarak hareket ederek bütün anlaşmazlıkların çözümünün sağlanmasında Türkiye Cumhuriyeti Hukuku uygulaması yapılacaktır.